Skip to content
Meer dan 70.000 artikelen in jouw voordeel!

Oude Pekela bedient Nederland met vitaminepillen en afslankpoeders

Een Gronings ondernemersduo begon een platform van webwinkels en kreeg een starterslening van het UWV. Negen jaar later is het stel een van de grotere werkgevers in de regio.

Het distributiecentrum van Koopjesdrogisterij.nl puilt uit. Algemeen directeur Brenda Warmels (links) en Regina Koning, directeur Marketing & Relaties, doen goede zaken. Foto Corné Sparidaens voor het FD

Het distributiecentrum aan de rand van Oude Pekela puilt uit. De houten stellingen staan vol met duizenden drogisterijartikelen. Elke meter opslagruimte is in gebruik voor dozen, flacons, blikken en tubes. Per dag gaan 1700 pakketten de deur uit.

In januari, kort na de jaarwisseling, is er altijd veel vraag naar afslankmiddelen, zoals Modifast, en hulpmiddelen voor het stoppen met roken. 'De verkoop van afslankproducten ligt in deze periode zeker 50% boven normaal', zegt directeur marketing Regina Koning van Koopjesdrogisterij.

1700

Per dag gaan er 1700 bestellingen de deur uit De Groningse webwinkel, onderdeel van Droginet, ontpopt zich als concurrent van landelijke ketens als Kruidvat, Etos en DA. Wat opvalt in Oude Pekela is dat het gaat om relatief grote orders. Klanten besteden gemiddeld voor €70 per keer. Koning: 'Mensen vinden het prettig om anoniem een voorraadje te kunnen kopen. Afslankproducten koop je liever niet bij de plaatselijke drogist.'

Baan verloren

Koopjesdrogisterij is het bedrijf van ondernemersechtpaar Brenda Warmels (44) en Jos Mekkering (48). Het stel verloor in 2009 zijn baan, kreeg een lening van uitkeringbedrijf UWV, legde wat eigen geld bij en begon een webwinkel voor drogisterijartikelen. Eerst vanuit een schuur, en na een paar verhuizingen nu vanuit een huurpand van 2000 m² in Noord-Oost Groningen, op tien kilometer van de Duitse grens.

'Mensen vinden het prettig om anoniem een voorraadje te kunnen kopen. Afslankproducten koop je liever niet bij de plaatselijke drogist.'

Het duo deed geen uitgebreid vooronderzoek, maar zag wel het gat in de markt. Warmels: 'We hoorden van enkele drogisterijen hier in de regio dat ze ook online spullen wilden gaan verkopen. Wij hebben toen een platform gebouwd dat hun webverkopen afhandelt. Tegelijk bouwden we onze eigen webwinkel op, Koopjesdrogisterij.' Mekkering doet de inkoop, Warmels heeft de algemene leiding.

De onderneming verkoopt veel voedingssupplementen (50%), afslankmiddelen (30%) en make-upartikelen en wasmiddelen (20%). De webwinkel realiseerde vorig jaar een omzet van €23 mln, waarvan de helft van Koopjesdrogisterij is. Een tot twee keer per dag komt PostNL de honderden verzenddozen ophalen. Om aan de stijgende vraag te kunnen voldoen, wordt ook op zaterdag en zondag gewerkt.

De webwinkel realiseerde vorig jaar een omzet van €23 mln, waarvan de helft van Koopjesdrogisterij is. Foto: Corné Sparidaens voor het FD

Vallen en opstaan

Met vallen en opstaan werd marktaandeel gewonnen. Warmels: 'Soms hadden we echt geluk. Toen de Mexicaanse griep naar Nederland kwam, hebben we snel enkele partijen handgel ingekocht. Dat liep ontzettend goed.' Het bedrijf boekt jaarlijks een nettowinst van enkele tonnen.

Omdat de omzet jaarlijks met pakweg 30% toeneemt, is in het nabijgelegen Winschoten een voormalig taxibedrijf gekocht met een vloeroppervlak van 10.000 m2. Het nieuwe distributiecentrum gaat komende zomer al open.

'Toen de Mexicaanse griep naar Nederland kwam, hebben we snel enkele partijen handgel ingekocht'

De webwinkel blijft in de Veenkoloniën. Verhuizen naar bij voorbeeld Midden- of Zuid-Nederland, waar veel distributiecentra zitten, is geen optie. Warmels: 'Voor ons is Noord-Nederland een prima vestigingsplaats. PostNL komt alles hier gewoon ophalen, hoor. Er zijn geen files en werknemers zijn hier loyaal. En wij wonen zelf ook in de buurt. Waarom zou je dan verhuizen?'

Subsidie voor werknemers met afstand tot arbeidsmarkt

Het bedrijf heeft 150 mensen in dienst voor het verzamelen van orders en het gereed maken voor verzending. Na de verhuizing naar Winschoten zal het personeelsbestand verder stijgen. Vijftig mensen hebben een afstand tot de arbeidsmarkt. Zij doen voor een deel de orderpicking en de verzending. Warmels: 'Dat werkt prima. Iedereen moet een kans krijgen. We zijn geen sociale instelling, maar een gewoon commercieel bedrijf. We krijgen subsidie voor de inzet van die vijftig werknemers en een vergoeding voor jobcoaches.'

Brenda Koning en Regina Warmels. Foto: Corné Sparidaens voor het FD

Als de groei aanhoudt, zal een deel van het werk worden geautomatiseerd. Maar de opzet zal niet wezenlijk veranderen: handwerk als verzamelen en verpakken blijft belangrijk.

Toezicht van buiten? Geen denken aan

Het ondernemersplan voorziet in een omzetgroei naar €100mln binnen vijf jaar. De uitdaging wordt volgens Koning om die groei in goede banen te leiden: 'We moeten goed naar het assortiment kijken en scherp inkopen bij de groothandel en bij distributeurs van merken als L'Oreal en Henkel.'

Aan toezicht van buiten hebben de eigenaren geen behoefte. Warmels: 'Nee, geen raad van commissarissen. Die haalt alle slagvaardigheid eruit.'

'Een raad van commissarissen? Nee! Die haalt alle slagvaardigheid eruit.''

Voor de aankoop en inrichting van het nieuwe bedrijfspand in Winschoten sloten de ondernemers een lening af bij de bank. Het leidde tot een breuk met huisbank Rabobank. Die wilde volgens Warmels geen lening afsluiten op het vastgoed. ING wilde dat wel. De oude lening van het UWV werd binnen twee jaar al terugbetaald.

Bron: FD: Oude Pekela bedient Nederland met vitaminepillen en afslankpoeders

Terug naar het overzicht